Vybrané oblasti udržitelného rozvoje v Libereckém kraji

 


Závěr

Problematika udržitelného rozvoje na regionální úrovni se dostává do širšího povědomí až v posledních letech. Příčinou je její specifické postavení mezi globální a národní úrovní udržitelného rozvoje na straně jedné a místní úrovní udržitelného rozvoje na straně druhé. Regionální strategie udržitelného rozvoje může sloužit nejen k aktualizaci programu rozvoje kraje z hlediska udržitelnosti rozvoje daného území, ale může být i koncepčním rámcem pro aktivity v rámci Místních agend 21 a podkladem pro aktualizace strategie na národní úrovni. Regionální strategie udržitelného rozvoje musí mít na rozdíl od národní strategie konkrétnější obsah a oproti místní úrovni musí indikovat širší souvislosti.

Autoři této publikace se pokusili zmapovat oblast indikátorů vhodných pro monitorování udržitelného rozvoje na úrovni krajů a v kapitole 3. případně i pro menší území. Brali v úvahu základní požadavky na indikátory – relevantnost, dostupnost ve srovnatelné časové řadě, spolehlivost a srozumitelnost. Při jejich výběru se snažili postihnout všechny tři základní pilíře udržitelného rozvoje a tím zajistit proporcionalitu pohledu na danou problematiku.

Tvůrci publikace se snažili o vyvážený přístup, aby nepřevažovalo ekonomické, sociální ani environmentální hledisko; výběr indikátorů byl proveden s ohledem na možnost zachycení vazeb mezi jednotlivými pilíři.

Validní data v podrobném územním detailu poskytují datové soubory Českého statistického úřadu, které jsou z části přímo dostupné na internetových stránkách úřadu. Údaje pro územně plánovací podklady pro rozbor udržitelného rozvoje území na úrovni správních obvodů obcí s rozšířenou působností s daty za jednotlivé obce (vyhláška 500/2006 Sb.) poskytuje ČSÚ.

Další údaje lze získat z databáze Městské a obecní statistiky (MOS), která je součástí Veřejné databáze (VDB).

Při volbě indikátorů použitých pro hodnocení udržitelného rozvoje Libereckého kraje jsme v první fázi vycházeli z ukazatelů použitých ve Strategii rozvoje Libereckého kraje 2006 – 2020, které jsme dále doplnili o další, námi navržené ukazatele, o kterých jsme se domnívali, že problematiku udržitelnosti v jednotlivých oblastech také vystihují. Samozřejmě se však nejedná o konečný a jednoznačně platný seznam indikátorů. Jejich výčet by určitě bylo možné dále rozšířit i podrobněji analyzovat.