Vývoj tržeb v maloobchodě

Vývoj tržeb v maloobchodě

Markéta Pospíšilová, oddělení statistiky obchodu, pohostinství a ubytování

Maloobchodní prodej v ČR klesal. Růst tržeb si udržely některé komodity nepotravinářského zboží.

Tržby v maloobchodě v ČR (bez motoristického segmentu) po přepočtu do srovnatelné cenové hladiny se za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně snížily o 0,6 %. Pokles tržeb způsobil zejména nižší prodej pohonných hmot a potravin doprovázený navíc zvyšováním cen. Opačné tendence vykazoval prodej nepotravinářského zboží, kde ceny celý rok klesaly a prodeje se zvýšily o 1,1 %. K růstu tržeb přispěl zejména vyšší prodej počítačů a telekomunikační techniky, oděvů a obuvi a také stále se zvyšující objem tržeb realizovaných v internetových obchodech. Oba grafy ukazují vývoj potravin a nepotravin v posledních dvou letech ve srovnání s výchozí základnou v roce 2010 v okolních zemích a v celé EU28. Je patrné, že obdobná situace – tedy pokles prodeje potravinářského zboží – se projevovala i jinde. Na Slovensku a v Polsku byl propad tržeb za potraviny dokonce o něco výraznější než u nás. Výjimkou byly Rakousko a Německo, kde se tržby za potravinářské zboží pohybovaly nad úrovní roku 2010. Prodej nepotravinářského zboží v některých zemích svým růstem kompenzoval nižší prodeje potravin. V Polsku se obchodníkům s nepotravinářským zbožím dařilo a tržby v letošním roce dosahovaly meziročního růstu kolem 7,0 %. V září se sezónně očištěné tržby v Evropské unii meziročně zvýšily o 0,8 %, avšak stále nedosáhly hodnot roku 2010. Ze zemí EU28 se (z dostupných údajů) nejvíce dařilo obchodníkům v Lucembursku, naopak nejhlubší propad vykázal v září maloobchod ve Slovinsku (o více než 5 %). V České republice byly letošní zářijové tržby (očištěné o sezónní vlivy) o 0,6 % nižší než v roce 2012.

Index maloobchodních tržeb v září 2013

Index maloobchodních tržeb v září 2013

Graf | Tržby v maloobchodě


Průmysl  +6,0 %

V říjnu 2013 průmyslová produkce po očištění od vlivu počtu pracovních dní meziročně vzrostla o 6,0 %, bez zohlednění vlivu jednoho pracovního dne byla vyšší o 3,5 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla v říjnu produkce meziměsíčně vyšší o 1,7 %. %
.

Maloobchod  -0,7 %

Tržby očištění o vliv počtu pracovních dní v maloobchodě (bez motoristického segmentu) v říjnu meziročně klesly o 0,7 %. Neočištěné tržby se snížily ve všech sortimentních skupinách, vzrostl pouze prodej zboží přes internet.

Stavebnictví  +0,2 %

Stavební produkce v říjnu 2013 po očištění od vlivu pracovních dní meziročně vzrostla o 0,2 %. Bez očištění se snížila o 1,0 %, přičemž v pozemním stavitelství meziročně klesla o 0,3 % a v inženýrském stavitelství o 2,5 %.

Cestovní ruch  +4,5 %

V říjnu roku 2013 se v hotelech ubytovalo 986 tis. hostů, tedy o 4,5 % více než v roce 2012. Podle předběžných dat ubytovací statistiky počet nocí vzrostl o 2,1 %. Průměrná délka pobytu činila 3,5 dne.
.

Služby  +1 %

Tržby ve službách po očištění o vliv pracovních dní v říjnu meziročně vzrostly o 1,0 %. Neočištěné tržby klesly o 0,6 % především kvůli vývoji v profesních, vědeckých a technických činnostech.

Konjunkturální průzkum v ČR  +1,6 bodu

V ČR byl v listopadu 2013 souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), zejména vlivem zlepšení v průmyslu a u spotřebitelů, meziměsíčně vyšší o 1,6 bodu. Oproti hodnotám z listopadu 2012 je také vyšší.

Konjunkturální průzkum v EU 28  +1,1 bodu

Souhrnný indikátor důvěry v zemích EU28 byl v říjnu meziměsíčně vyšší o 1,1 bodu. Na zvýšení důvěry se podílelo zejména odvětví průmyslu a služeb, částečné zlepšení bylo zaznamenáno i v odvětví stavebnictví.

Konjunkturální průzkum v ČR  0,0 bodu

V listopadu 2013 se indikátor důvěry v obchodě v České republice meziměsíčně nezměnil. V meziročním srovnání je ale nižší.


Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.