Úvod

Úvod

Vstup České republiky do Evropské unie má význam i z hlediska změn ve vymezování a klasifikování regionů členských zemí, a samozřejmě i v oblasti regionální statistiky.
Připravili jsme proto publikaci, která se pokouší předložit základní informace o regionech v Evropské unii, které definuje Nařízení orgánů EU.

Klasifikace NUTS1 byla vytvořena v Eurostatu před více než 25 lety s cílem mít k dispozici jednotné členění územních jednotek pro regionální statistiky v Evropské unii. Je užívána v unijní legislativě od roku 1988 z. Ale až v květnu 2003 po tříletých přípravách Evropský parlament a Rada přijaly Nařízení (Regulation) o vytvoření společné klasifikace územních statistických jednotek NUTS č. 1059/20033. Od 1. května 2004 byly do klasifikace NUTS přidány regiony 10 nových členských států a příslušné nařízení bylo doplněno o novou přílohu popisující tyto nové regiony.
Obzvláště důležitým cílem nařízení je spolehlivě ošetřit nevyhnutelný proces změn v administrativních strukturách členských států, stejně tak jako minimalizovat dopad takových změn na disponibilitu a srovnatelnost regionálních statistik. Rozšíření EU v roce 2004 tento zájem ještě více zvýraznilo.

Cílem této publikace je prezentovat aktuální strukturu regionálního členění členských zemí EU v kategoriích NUTS (do úrovně NUTS 3), ale také předložit nejdůležitější dostupné statistické údaje za tyto územní celky.

V publikaci najdete sérii tabulek, ale rovněž řadu kartogramů, které poslouží rychlému porovnání úrovně ekonomických a sociálních charakteristik jednotlivých regionů. Tematické mapy zobrazují územní rozdíly až do úrovně jednotlivých regionů NUTS 3. Výběr prezentovaných dat byl volen tak, aby představoval reprezentativní vzorek ukazatelů dostupných na této úrovni za všechny regiony EU.
Regionální statistická data jsou v závislosti na konkrétním ukazateli k dispozici v publikacích (zejména „Statistical Yearbook: Regions“) a databázích Eurostatu pro jednu nebo více ze 3 úrovní NUTS. Mnoho dalších ukazatelů je (zejména za úroveň NUTS 2) k dispozici zdarma v databázi Eurostatu (bývalý New Cronos) na webové adrese4.

V roce 2006 probíhá proběhne revize klasifikace NUTS, tři roky po uzákonění klasifikace NUTS 2003. , a plně se vVztahuje se i na nové členské země EU. Změny v klasifikaci NUTS navrhne Evropská komise poté, co národní statistické úřady členských států uvědomí o případných změnách Eurostat. Po zanesení změn do klasifikace NUTS v roce 2006 bude vydána novela Nařízení o NUTS s platností od roku 2008 (žádné Eurostatem schválené změny vymezení NUTS v roce 2006 se ČR netýkají).

Současná klasifikace NUTS člení ekonomický prostor Evropské unie1 do 89 regionů na úrovni NUTS 1, 254 regionů na úrovni NUTS 2 a 1214 regionů na úrovni NUTS 3.
Pod úrovní NUTS 3 jsou v členských státech definovány zpravidla další dvě úrovně, které Eurostat označil jako místní administrativní jednotky (Local Administrative Units, LAU). Splňují principy NUTS, ale pouze nižší z obou úrovní (tzv. LAU 2, dřívější NUTS 5) , která odpovídá obvyklému konceptu municipalit (obcí), byla fixována Eurostatem pro všech 25 členských zemí. Těchto jednotek je v EU celkem cca 112 000 (stav 2003). Eurostat tuto úroveň používá např. v databázi SIRE, obsahující převbážně data z populačních censů. Aktualizace územního vymezení LAU 2 probíhá každoročně.
Vyšší z obou místních jednotek - LAU 1 (dříve nazýávaná NUTS 4) - je definována pouze v následujících zemích: Kypr, Česká republika (okresy), Estonsko, Finsko, Řecko, Maďarsko, Irsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Polsko, Portugalsko, Slovinsko, Slovensko a Spojené království.

Navzdory snaze zajistit srovnatelnou velikost regionů NUTS, které se nacházejí na téže úrovni, obsahuje stále každá úroveň regiony, jež se výrazně odlišují s ohledem na svou rozlohu, populaci, ekonomickou váhu nebo administrativní pravomoci. Tato heterogenita na úrovni EU je často jen odrazem situace existující na úrovni celého členského státu.
Podle rozlohy se největší regiony nacházejí ve Švédsku a ve Finsku:

  • Manner-Suomi (vnitrozemské Finsko)2 na úrovni NUTS 1 s 303 000 km²;
  • Övre Norrland (SE): 154 310 km², Pohjois-Suomi (FI): 133 580 km² na úrovni NUTS 2;
  • Norrbottens län (SE): 98 910 km², Lappi (FI): 93 000 km², Västerbottens län (SE): 55 400 km² na úrovni NUTS 3.

Podle počtu obyvatel (2001) jsou také výrazné rozdíly mezi regiony:
  • na úrovni NUTS 1, Nordrhein-Westfalen a Nord-Ovest v Itálii mají nejvíce obyvatel (18 a 15 milionů); naproti tomu finský Åland (26 000 obyvatel) je nejméně zalidněný mezi regiony NUTS 1.
  • na úrovni NUTS 2, Île de France a Lombardia mají 11 a 9 milionů obyvatel, zatímco existuje 15 regionů (většinou periferních nebo ostrovních) s méně než 300 000 obyvateli: Åland, Burgenland, Guyane, Ceuta, Melilla, Valle d'Aosta/Vallée d'Aoste, belgický Luxembourg, La Rioja, Corse, Açores, Madeira, a dále 4 řecké regiony.
  • na úrovni NUTS 3, španělské provincie Madrid a Barcelona, italské provincie Milano, Roma a Napoli, německé hlavní město Berlin a řecké nomos Attiki mají všechny více než 3 miliony obyvatel, zatímco několik regionů NUTS 3 v Německu, Belgii, Rakousku, Spojeném království, v Řecku stejně jako ostrov Gozo v Maltě mají populaci pod 50 000.


V publikaci uvádíme tabulky, které ukazují extrémní (největší, nejmenší) i střední (průměrné, mediánové) hodnoty rozlohy, počtu obyvatelstva a míry nezaměstnanosti na třech úrovních NUTS, pro každý členský stát a pro celou Evropskou unii. V případě nejmenších územních jednotek (NUTS 3) je za tyto ukazatele u vybraných zemí uvedena i hodnota variačního koeficientu, která umožňuje souhrnné porovnání meziregionálních rozdílů v rámci jednotlivých zemí.
Klasifikace NUTS je definována pouze pro 25 členských států EU. Pro další státy, které jsou součástí Evropského ekonomického prostoru (EEA) a dále pro Švýcarsko, bylo dohodnuto kódování, které připomíná NUTS.
Pro 4 kandidátské země, které zahájily proces přistupování k EU, Eurostat definoval číselník Statistických regionů3. Účelem tohoto číselníku je definovat hierarchickou soustavu regionů v duchu NUTS. Po přistoupení k EU se oboustranně dohodnutá struktura platných Statistických regionů stane součástí NUTS v dané zemi a bude podléhat Nařízení k NUTS.

--------
1 Z francouzského La nomenclature des unités territoriales statistiques.
2 Opatření č. 2052/1988 o úkolech Strukturálních fondů, Úřední věstník EU, L185 ze dne 15. 7. 1988.
3 Úřední věstník EU, L 154 ze dne 21. června 2003
4 http://epp.eurostat.cec.eu.int/portal/page?_pageid=1996,45323734&_dad=portal&_schema=PORTAL&screen=welcomeref&open=/&product=EU_MAIN_TREE&depth=1
5 Definice ekonomického území EU: Opatření Rady 2223/1996 o ESA 1995 (Evropský systém účtů) body 2.05, 13.07, publikováno v Úředním věstníku (Official Journal) L 310, 30.11.1996
6 Kromě Švédska, které sestává pouze z jednoho NUTS 1 regionu.
7 "Statistical regions for the EFTA and Central European Countries", verze 2001, jen v angličtině.

Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.