1.1 Charakteristika okresu Okres Brno - město tvo

1.1 Charakteristika okresu

Okres Brno - město tvoří statutární město Brno, které je druhým největším městem České republiky a zároveň je centrem Moravy, jedné z historických zemí Koruny české. Na území města Brna žije více než třetina obyvatel celého Jihomoravského kraje (33,4%) a na 1 km2 připadá 1 634 obyvatel.

Jméno dala městu osada, dnešní Staré Brno, která kolem roku 1000 vznikla u brodu přes řeku Svratku. Od 11. století zde stál hrad, sídlo přemyslovského údělného knížete. V roce 1243 udělil český král Václav I. městu tzv. větší a menší privilegium, které se stalo právní oporou pro jeho rozvoj. Město se ohradilo hradbami s pěti městskými branami - Měnínskou, Židovskou, Starobrněnskou, Veselou a Běhounskou. Již ve 14. století bylo Brno sídlem moravských markrabat a moravských zemských sněmů. Tehdy mělo asi 1 000 domů a 11 000 obyvatel a prožívalo svůj rozkvět.

Díky své výhodné poloze se Brno stalo v průběhu staletí důležitou křižovatkou obchodních cest. V 18. století dochází k rozvoji průmyslu a obchodu. Soustřeďuje se zde především textilní průmysl, v němž pracovalo v té době kolem 10 000 lidí. S rozvojem průmyslu rostou předměstí a město postupně ztrácí charakter pevnosti. Bourají se hradby a roku 1850 je k městu připojeno 32 okolních obcí, takže počet obyvatel dosáhl 46 tisíc. Je zavedeno plynové osvětlení, pouliční dráha, v roce 1839 přijíždí do Brna první vlak. Jsou zakládána gymnázia, reálky i vysoké školy, nejprve německé a posléze i české. V 19. století vzrostl význam strojírenství a v průběhu 20. století se začíná rozvíjet i dřevařský, nábytkářský, papírenský, potravinářský a chemický průmysl. Město se stalo nejen střediskem průmyslu a obchodu, školství a kultury, ale také i přirozeným administrativním centrem Jižní Moravy.

Město Brno je ze tří stran obklopeno zalesněnými kopci, na jihu přechází do rozsáhlé jihomoravské nížiny. Ze severozápadu je chráněno výběžky Drahanské a Českomoravské vrchoviny, na severovýchodě se rozkládá Moravský kras. Brno leží na ploše 23 018 hektarů v nadmořské výšce od 190 do 425 m. Městem protékají dvě řeky - Svitava a Svratka. Na severozápadě města vytváří řeka Svratka velmi významnou rekreační nádrž - Brněnskou přehradu. Na území okresu se nachází několik chráněných území, která jsou vyhlášena za přírodní památku nebo přírodní rezervaci. Je to např. Červený kopec v katastru Brno-Bohunice a Stránská skála v katastru Brno-Slatina, dále 2 přírodní parky - Podkomorské lesy a Baba.

Díky své poloze má Brno příjemné klimatické podmínky. Kvalitu ovzduší v posledním desetiletí příznivě ovlivňuje restrukturalizace výroby a přechod na ušlechtilá paliva při lokálním vytápění. Z celkové výměry území města Brna zaujímá zastavěná plocha 9,2%, na zemědělskou a zahradní půdu připadá 35,5%, lesní porosty a pozemky zabírají 27,6%, jedná se převážně o příměstské lesy. Na vodní plochy připadá 1,9% a zbývající 25,8% jsou ostatní plochy.

Z územně správního pohledu se statutární město Brno člení na 29 městských částí. Největší co do počtu obyvatel je městská část Brno - střed, nejmenší městská část Brno - Útěchov. Rozloha města se na současný stav zvětšovala postupným připojováním předměstských obcí. V roce 1919 vzniklo tzv. Velké Brno připojením 23 předměstských obcí, v roce 1944 byla k Brnu připojena Líšeň, v roce 1960 Bystrc, v letech 1961 až 1980 bylo připojeno dalších 11 obcí. Městské části v dnešní podobě vznikly v roce 1990.

Brno patří k nejstarším průmyslovým střediskům ve střední Evropě. Je tradičním střediskem mezinárodního obchodu. Nejvýznamnější akce se odehrávají v areálu brněnského výstaviště, kde akciová společnost Veletrhy Brno každoročně pořádá více než padesát veletrhů a výstav, většinou s mezinárodní účastí.

Ze 194,4 tis. osob ekonomicky aktivních je 18,8% zaměstnáno ve zpracovatelském průmyslu a výrobě elektřiny, 13,0 % v obchodě a opravách motorových vozidel a spotřebního zboží, 9,6% ve stavebnictví, 9,0% ve službách pro podniky, 7,6% ve školství a stejné procento ve zdravotnictví, 6,6% v ostatních veřejných a osobních službách, 6,3% ve veřejné správě. Celkem 9,1% osob v produktivním věku je nezaměstnaných, z nich je více jak čtvrtina mladých ve věku do 25 let.

Vzhledem ke své poloze patří Brno k územím se značnou intenzitou dopravy. Město leží na křižovatce dálnic D1 (Praha - Brno) a D2 (Brno - Bratislava), které jsou součástí transevropské dálniční sítě. Je významným železničním uzlem, leží na mezinárodní železniční trase Balkán - Budapešť - Brno - Praha - Berlín - Skandinávie, od roku 1991 zde zastavují vlaky Euro-City. Na území městské části Brno - Tuřany je vybudováno mezinárodní letiště, které splňuje požadavky na celoroční provoz všech typů letadel. Městskou hromadnou dopravu na území města zajišťuje Dopravní podnik města Brna 13 tramvajovými linkami, 13 trolejbusovými a 46 autobusovými linkami. Na Brněnské přehradě je provozována také lodní doprava.

V Brně, významném kulturním středisku celého Jihomoravského regionu, působí 14 divadelních scén, 16 stálých kin, 16 muzeí a 38 galerií. Vedle Muzea města Brna, které sídlí na hradě Špilberku, působí ve městě Moravské zemské muzeum, Technické muzeum, Muzeum romské kultury a další. Střediskem hudebního života je Besední dům, sídlo Státní filharmonie Brno. Město má 44 veřejných knihoven včetně poboček. Největší je Moravská zemská knihovna s více jak 4 miliony svazků, která zahrnuje Technickou knihovnu, Univerzitní knihovnu a Pedagogickou knihovnu. Nově zrekonstruovaná knihovna Jiřího Mahena má 40 poboček a asi 824 tisíc svazků knih.

Ve městě je řada stavebních památek z období gotiky, především Stará radnice, hrady Špilberk a Veveří, chrám sv. Petra a Pavla, i památek z období renesance a baroka. Je zde evidováno 1 430 kulturních a 6 národních kulturních památek. Jedinečnou kulturní památkou funkcionalistické architektury je vila Tugendhat, zapsaná do seznamu světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO. Ve městě je také přes 50 kostelů, zoologická zahrada, hvězdárna s planetáriem i botanická zahrada.

Pro sportovní vyžití obyvatel je k dispozici na 591 sportovních zařízení a sportovišť. Oblast Brněnské přehrady je oblíbená pro turistiku a rekreační sporty. Na Masarykově automotodromu jsou pořádány závody GRAND PRIX ČR v rámci mistrovství světa motocyklů a cestovních automobilů.

Zdravotnické služby zajišťuje v městě Brně 10 nemocničních lůžkových zařízení s více než 4 000 lůžky, léčebna dlouhodobě nemocných a další speciální lůžková zařízení. Kromě toho ambulantní péči poskytuje 13 poliklinik, 190 samostatných ordinací praktických lékařů, 72 ordinací dětských lékařů, 268 stomatologických ordinací, 53 gynekologických a 320 dalších speciálních ordinací. Lékárenské služby zajišťuje 92 lékáren. V Brně pracuje více než 2 500 lékařů a téměř 8 000 středních zdravotnických pracovníků. Na jednoho lékaře připadá přibližně 140 obyvatel.

Seniorům poskytuje péči 5 domovů důchodců s téměř 1 200 lůžky, 8 penzionů s 616 místy a 14 domů s pečovatelskou službou se 660 bytovými jednotkami. Zdravotně postiženým poskytuje služby 16 ústavů a zařízení sociální péče s přibližně 1 200 místy. V Brně vyvíjí činnost 31 klubů důchodců.

Brno je druhým největším centrem vzdělání v České republice. Je sídlem 8 vysokých škol s 27 fakultami, na kterých formou řádného studia studuje 36 590 studentů. Má 146 mateřských škol s více než 9 000 zapsaných dětí, 74 základních škol se 34 260 dětí, 19 základních uměleckých škol s více než 11 000 žáky, 57 středních škol a gymnázií, na kterých studuje přes 20 000 studentů. Víc než 11 000 učňů navštěvuje 13 středních odborných učilišť, na 11 vyšších odborných školách je zapsáno přes 2 000 žáků. O volný čas dětí se stará 7 center volného času se 13 pobočkami.

Město Brno má také velké ubytovací, nákupní a stravovací možnosti. Ubytování nabízí přes sto hotelů, motelů, penzionů a ubytoven a další soukromá a sezónní zařízení. Na prodejní ploše téměř 500 tis. m2 prezentuje široký sortiment zboží řada supermarketů, hypermarketů a obchodních domů. Centrum Olympia a multifunkční palác Velký Špalíček, který je umístěný v centru města, nabízí kromě nákupů také zábavu (multikina).

Hospodářský, společenský i politický význam města Brna přesahuje hranice Jihomoravského kraje. Má širokou síť bank, pojišťoven a advokátních kanceláří. Je sídlem Nejvyššího soudu ČR, Ústavního soudu ČR, Úřadu na ochranu hospodářské soutěže a Kanceláře veřejného ochránce práv (ombudsmana).

1.2 Vývoj sídelní struktury

Statutární město Brno je samostatným okresem. Současně je obcí s rozšířenou působností. Ze správního hlediska je město rozděleno na 29 městských částí a v nich na 278 urbanistických obvodů. Samotné město se zvětšovalo od roku 1919, kdy vzniklo tzv. Velké Brno a k němu se postupně připojovaly předměstské obce. Připojení 8 obcí v roce 1971 (Bosonohy, Dvorská, Chrlice, Ivanovice, Jehnice, Ořešín, Soběšice a Žebětín) z okresu Brno - venkov mělo výraznější vliv na zvětšení rozlohy města i na přírůstek obyvatel. Poslední obec byla k městu Brnu připojena v roce 1980 (Útěchov), ale její vliv na rozlohu i počet obyvatel města byl nepatrný. V té době k datu sčítání (1.11.1980) bylo město členěno na 5 správních obvodů a v nich na 276 urbanistických obvodů. Při sčítání k 3.3.1991 se již město dělilo na současných 29 městských částí a v nich na 272 urbanistických obvodů. V uplynulých 10 letech došlo pouze k dílčím změnám mezi jednotlivými částmi, počet urbanistických obvodů se ustálil na současných 278 obvodech.

Tab.1 Základní údaje o obcích


Podle výměry v hektarech se řadí k největším městským částem Brno - Bystrc (2 725 ha), Brno - Tuřany (1 784 ha) a Brno - Líšeň (1 571 ha). Tato výměra je tvořena většími plochami zemědělské půdy. Naopak v městské části Brno - střed s výměrou 1 503 ha převažuje zastavěná plocha. K městským částem s nejmenší rozlohou patří Brno - Útěchov (118 ha), Brno - Nový Lískovec (165 ha) a Brno - Vinohrady (228 ha).

Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.