K 1. březnu 2001 se v České republice uskutečnilo

K 1. březnu 2001 se v České republice uskutečnilo sčítání lidu, domů a bytů (dále jen sčítání). Od vzniku samostatného Československa se jednalo již o osmé sčítání, vezmeme-li v úvahu i sčítání prováděná za starého Rakousko-Uherska pak již třinácté.

Nejdříve byly vydány publikace se souhrnnými údaji za jednotlivé okruhy zjištěných informací a za jednotlivé územní celky a vybraná města. V minulém roce Krajská reprezentace ČSÚ Jihlava publikovala analytické publikace za všechny okresy kraje Vysočina a posléze i krajskou analytickou publikaci.

Definitivní výsledky sčítání jsou ovšem tvořeny mimořádně rozsáhlým souborem údajů, často i v podrobném kombinačním třídění, takže se v souhrnné krajské analytické publikaci nebylo možno všemi oblastmi zabývat v potřebné hloubce pohledu.

V neposlední řadě to platí o údajích za vyjížďku a dojížďku do zaměstnání a do škol, jejichž vyhodnocením práce na zpracování dat ze sčítání lidu, domů a bytů vždy vrcholí. Proto je již vydaná krajská analytická publikace doplňována touto monotematickou analýzou, která se zabývá právě otázkou dojížďky a vyjížďky do zaměstnání a škol.

Vyjížďka do zaměstnání i škol je reakcí na územní nesoulad bydliště a nabídky pracovních nebo vzdělávacích příležitostí. Vyjížďka je tedy ovlivňována sídelní strukturou, rozmístěním pracovních míst a škol, dopravní infrastrukturou, demografickým vývojem, situací a na trhu s byty atd. Otázka dojížďky a vyjížďky by měla být jednou z charakteristik branou v úvahu při regionalizaci území, při reformě územní správy a dalších podobných rozhodováních.

Údaje o dojížďce a vyjížďce do zaměstnání se ve sčítání zjišťovaly od roku 1961, údaje o dojížďce a vyjížďce do škol od roku 1970. Český statistický úřad vydával i z dřívějších sčítání publikace o dojížďce do zaměstnání a do škol, které obsahovaly podrobné číselné údaje členěné až do úrovně jednotlivých obcí. Vydání těchto publikací provázely i na regionální úrovní materiály, které poskytovaly dílčí analytické pohledy na problematiku dojížďky. Zjištěná data z jednotlivých sčítání zůstávají cenným souborem charakteristik života společnosti v příslušném období, navzdory rozdílnému rozsahu zjišťování a metodickým změnám v jednotlivých sčítáních a též vzdor změnám územní a správní struktury.

Předkládaná publikace obsahuje proti minulosti pohled mnohem komplexnější. Charakterizujeme v ní nejdůležitější informace o dojížďce za prací a do škol v kraji a jeho okresech, a to nejen z pohledu velikosti dojížďkových proudů, ale také z hlediska jejich struktury podle použitých dopravních prostředků, času stráveného na cestě a podobně. Důležitou součástí publikace je vyhodnocení jednotlivých center dojížďky v kraji. Zcela novým pohledem je vymezení tzv. „pracovních mikroregionů“, ve kterých je území kraje rozděleno nikoli na základě územně správního členění, ale podle skutečných směrů dojížďky za prací. Zde patří velký dík p. Bc. Jiřímu Kamenickému z odboru veřejných databází ČSÚ Praha, který navrhl systém vymezení mikroregionů a také podrobné podklady za jednotlivé mikroregiony zpracoval.

Analýzy dojížďky za prací a do škol byly zpracovány a vydány ve všech krajích České republiky podle jednotné osnovy, což zájemci umožňuje hledat a nacházet podrobné informace z této oblasti v celé republice. Celorepublikový pohled pak obsahuje publikace, která byla vydána ústředím Českého statistického úřadu v Praze.

Doufáme, že na následujících stránkách najde potřebné informace zájemce z řad odborné i laické veřejnosti a předkládaná publikace tak přispěje k prohloubení poznání v této oblasti.


Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.