Dojížďka za prací a do škol v kraji Vysočina (na základě výsledků SLDB) - 2001


Na předchozích stránkách tohoto rozboru (podkapito

Na předchozích stránkách tohoto rozboru (podkapitoly 2.1 – 2.6) byla dojížďka za prací posuzována z hlediska územní struktury podle okresů, doplňkově i podle velikostních skupin obcí a největších měst. Takové hodnocení územních rozdílů je ovšem silně závislé na stávajícím územně-správním uspořádání. Dojížďka obyvatel za prací je však procesem, do kterého se kromě nesporných „umělých“ vlivů administrativních Dojížďka za prací je ovlivněna stávajícím územním uspořádáním kvůli přímé vazbě pracovních míst ve veřejném sektoru (veřejná správa, zdravotnictví, školství, sociální služby) na správní uspořádání státu. Přitom podíl veřejného sektoru na celkové zaměstnanosti se v celostátním měřítku blíži 25 %., promítá i určitá míra spontánnosti či přirozenosti. Intenzita dojížďky je dána především přirozenou atraktivitou jednotlivých lokalit, která se vytváří jak dlouhodobým historickým vývojem, tak i ekonomickou úspěšností měst či regionů v současném transformačním období.

Cílem následující části je snaha o přesnější zachycení skutečného rozmístění pracovních příležitostí, jejich struktury a také identifikace významných center kraje. Rozbor je zde doplněn podrobnými tabulkami (viz příloha) s charakteristikami dojíždějících z nejvýznamnějších zdrojových obcí, dojížďkové proudy se v nich neomezují pouze na hranice kraje, ale pokrývají celé území České republiky, v případě center z kraje Vysočina půjde ovšem spíše o obce ze sousedních okresů jiných krajů.

Centra dojížďky mají pro celkový vývoj i stav dojížďky za prací velmi velký, snad se dá říci přímo rozhodující význam. Jde o města (případně obce) s větším počtem pracovních příležitostí, která tím na sebe strhávají lví podíl dojížďky do zaměstnání z blízkých i vzdálenějších obcí. To ovšem není kritérium jediné, centra dojížďky jsou současně významnými sídly s větším počtem obyvatel i zaměstnaných osob, což spolu s vysokým počtem dojíždějících vede k velkému počtu obsazených pracovních míst. Bývají též přirozeným centrem svého okolí a v neposlední řadě i správním střediskem – všechna centra dojížďky v kraji Vysočina jsou sídly pověřených obecních úřadů a až na tři výjimky současně i obcí s rozšířenou působností.

Stanovená kritéria, tedy počet dojíždějících do centra (až na dvě výjimky nejméně 1 000 zaměstnaných osob), počet obyvatel, počet zaměstnaných, splnilo v našem kraji celkem osmnáct měst. Kdybychom brali v úvahu pouze počet dojíždějících, bylo by třeba mezi tato centra zařadit ještě další tři obce, Dukovany, Dolní Rožínku a Kostelec, ta však nesplňují kritérium počtu obyvatel. Navíc nejde o města, a tak za ně nebyla zpracována všechna potřebná data. Ovšem jmenovitě v případě Dukovan je počet dojíždějících tak velký (vyšší než u většiny měst kraje), že za tuto obec byly do tabulek zařazeny a v textu zkomentovány alespoň ty údaje, jež jsou k dispozici. Všechna centra dojížďky jsou zároveň i centry pracovních mikroregionů nebo subregionů (Náměšť nad Oslavou, Světlá nad Sázavou, Třešť – ale i zmíněné Dukovany), o kterých bude řeč v následující podkapitole.


Geograficky centra dojížďky pokrývají celé území kraje, nejsou ovšem rozložena rovnoměrně. V okrese Havlíčkův Brod se nacházejí čtyři (Havlíčkův Brod, Chotěboř, Ledeč nad Sázavou a Světlá nad Sázavou), v okrese Jihlava tři (Jihlava, Telč, Třešť), na Pelhřimovsko připadají též tři (Humpolec, Pacov a Pelhřimov), v okrese Třebíč leží také tři (Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou a Třebíč, mimo to se zde nacházejí ještě výše zmíněné Dukovany) a nejvíce jich leží v okrese Žďár nad Sázavou: Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Velká Bíteš, Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Do vybraných dojížďkových center v roce 2001 dojíždělo za prací celkem 52 143 osob, což představovalo 60,5 % všech dojíždějících v kraji. Připočteme-li k tomu ještě 3 017 osob dojíždějících do Dukovan, zvýší se tento podíl na 64,0 %. Počet vyjíždějících byl podstatně nižší, úhrnem 26 959 osob, tj. 27,3 % vyjíždějících v kraji. V tomto případě započtení 126 osob vyjíždějících za prací z Dukovan podíl center dojížďky zvýší pouze o jednu desetinu procenta.

Ve srovnání se situací v kraji se oněch osmnáct center dojížďky za prací vyznačovalo o něco vyšším zastoupením dojíždějících žen, takže 20 751 žen představovalo 39,8 % dojíždějících (o 1,7 procentního bodu více než v kraji). Nejvyšší podíl žen byl zjištěn v Třešti, kde 378 žen tvořilo téměř polovinu dojíždějících za prací. Téměř stejný podíl měly dojíždějící ženy v Novém Městě na Moravě (48,9 %) a o málo menší v Bystřici nad Pernštejnem (47,6 %). Naopak výrazně podprůměrným podílem žen se vyznačovala Náměšť nad Oslavou, Ledeč nad Sázavou (v těchto centrech netvořily ani třetinu celkového počtu dojíždějících), podprůměrné bylo zastoupení žen v Humpolci, Chotěboři, Žďáru nad Sázavou, ale i v krajském městě. V něm 4 165 žen představovalo 36,1 % všech osob dojíždějících do Jihlavy za prací.

Vybraná dojížďková centra se ve srovnání s úhrnnými údaji za kraj vyznačovala v roce 2001 poněkud mladší věkovou strukturou dojíždějících. Na věkovou skupinu 15 – 24 let připadalo v osmnácti centrech dojížďky 18,8 % osob (absolutně 9 827) což bylo 1,9 bodu více než v kraji. Dojíždějících ve věku 25 – 29 let bylo v centrech 8 592 a těchto 16,5 % představovalo o 0,9 bodu vyšší podíl než tomu bylo za kraj celkem. Dojíždějící věkové skupiny 30 – 39 let měli v centrech dojížďky stejný podíl jako v kraji, totiž 25,2 %. Jinak tomu bylo u zbývajících věkových skupin. Podíl osob ve věku 40 – 49 let činil v centrech 23,7 % (absolutně 12 356) a byl o 0,3 bodu nižší než v kraji a 7 764 dojíždějících z věkové skupiny 50 – 59 let se na celku podílelo 14,9 % (o 0,6 bodu méně než za kraj celkem). Nižší byl i podíl osob šedesátiletých a starších. Ve srovnání s krajem byl v dojížďkových centrech i o rovných pět procentních bodů menší podíl denní dojížďky.


Ve věkové skladbě dojíždějících za prací se ovšem vyskytují značné rozdíly i mezi samotnými centry dojížďky. Vysoký podíl mladších věkových skupin tak vidíme v Jihlavě (zde 4 722 osob ve věku 15 – 29 let představovalo 40,9 % dojíždějících), u nejmladších zaměstnaných i v Havlíčkově Brodě, u osob ve věkové skupině 25 – 29 let v Novém Městě na Moravě a ve Žďáru nad Sázavou. Abnormálně vysoký podíl věkové skupiny 15 – 29 let (a v důsledku toho i příslušně menší váhu dojíždějících ve vyšším věku) v Náměšti nad Oslavou lze přičíst vlivu tamní letecké základny. Naopak velmi nízký podíl mladších ročníků mezi dojíždějícími můžeme pozorovat u Třeště, Ledče nad Sázavou, Moravských Budějovic, ale i Velkého Meziříčí.

Zvýšený podíl osob středního věku dojíždějících za prací zjišťujeme v Bystřici nad Pernštejnem a Telči (věková skupina 30 – 39 let) a v Třešti a Světlé nad Sázavou (věk 40 – 49 let). Opakem byl zejména Havlíčkův Brod, Jihlava, Chotěboř a ovšem již zmíněná Náměšť. Věková skupina padesátníků (50 až 59 let) měla nejvyšší podíl v Pacově a Ledči nad Sázavou, nejmenší vedle Náměště nad Oslavou ještě v Jihlavě, Třešti a Novém Městě na Moravě.

Podíl dojíždějících denně za prací se ve většině center dojížďky pohyboval mezi pětaosmdesáti a devadesáti procenty. Z tohoto rozmezí se vymykala Náměšť nad Oslavou (viz výše) a snížený podíl denní dojížďky mimo to zaznamenáváme i u Jihlavy, Havlíčkova Brodu a Světlé nad Sázavou. Naopak nejvyšší u Moravských Budějovic, velmi vysoký byl dále v Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí, Žďáru nad Sázavou.

Na dojížďku do vybraných center dojížďky lze pohlédnout i z hlediska vzdělanostní struktury zaměstnaných osob, které do nich dojíždějí (a z nich vyjíždějí) za prací. Kraj celkem dojížďkou za prací ztrácí (v roce 2001 měl záporné saldo dojížďky více než dvanáct tisíc osob) a přitom za prací vyjížděly především osoby s vyšším vzděláním a vyšší kvalifikací. Saldo dojížďky bylo sice u všech kategorií vzdělání záporné, ale u zaměstnaných se základním vzděláním činilo pouze 298 osob a u učňovského a středního vzdělání bez maturity 4 199. To představovalo 2,4 %, respektive 33,8 % salda dojížďky, když na celkovém počtu vyjíždějících se tyto kategorie vzdělání podílely příslušně 6,1 % a 48,8 % a u dojíždějících činily jejich podíly 6,6 % a 50,9 %. Naproti tomu zaměstnaní s maturitou (případně vyšším vzděláním) se na záporném saldu dojížďky podílely 44,8 % a vysokoškoláci 18,8 %. Příslušné podíly těchto kategorií činily u celkového počtu vyjíždějících 35,0 % a 10,1 % a dojíždějících 33,5 % a 8,8 %.


Zcela jinak tomu bylo u center dojížďky. V tomto případě bylo ovšem celkové saldo dojížďky kladné (28 119 osob, tentokrát včetně Dukovan), zaměstnaní se základním vzděláním se na něm podíleli 6,3 %, s učňovským a středním vzděláním bez maturity 45,9 %, se středním vzděláním s maturitou 38,0 % a vysokoškoláci 11,2 %.

Na skutečnost, že centra dojížďky v kraji Vysočina nabízejí pracovní příležitosti nejčastěji osobám se středním vzděláním bez maturity či se základním vzděláním, ukazuje též srovnání složení vyjíždějících a dojíždějících dle úrovně vzdělání. Z celkového počtu 27 041 vyjíždějících (19 center včetně Dukovan) měla 4,0 % základní vzdělání, 37,0 % bylo vyučených nebo mělo střední vzdělání bez maturity, 41,0 % připadalo na střední vzdělání s maturitou a 17,9 % bylo vysokoškoláků. U 55 160 dojíždějících vyhlížela vzdělanostní struktura takto: 5,5 % základní, 48,6 % vyučených, 36,1 % střední s maturitou a 9,6 % vysokoškoláků.

Vzdor tomuto složení vyjíždějících i dojíždějících se však ve vybraných centrech dojížďky u celkového počtu obsazených pracovních míst projevovalo vyšší zastoupení vzdělanějších osob. Ve srovnání s krajem celkem v nich byl o něco nižší podíl zaměstnaných se základním vzděláním (o 0,9 bodu) a zejména osob s učňovským a středním vzděláním bez maturity (o 3,3 bodu). Naopak více bylo středoškoláků s maturitou (o 3,9 bodu) i vysokoškoláků (o 1,8 bodu).

Zajímavé jsou údaje za Pacov, kde bylo zjištěno kladné saldo dojížďky u osob se základním vzděláním i vyučených, záporné pak u středoškoláků i vysokoškoláků.

Pozoruhodné je též složení salda vyjížďky dle vzdělání u krajského města. Ve srovnání se souhrnem center dojížďky v něm bylo velmi nízké zastoupení vysokoškoláků (4,7 % ve srovnání s 11,2 % za centra dojížďky), o něco nižší byl i podíl středoškoláků, výrazně více však byli zastoupeny osoby vyučené a se středním vzděláním bez maturity, kterých byla více než polovina (52,7 % oproti 45,9 % za centra celkem). Vzhledem k nabídce zajímavých pracovních příležitostí v jihlavských průmyslových podnicích to není nijak překvapivé.

Nejvyšší podíl vysokoškoláků mezi dojíždějícími byl zaznamenán v Dukovanech (19,4 %), v nichž naproti tomu bylo nejméně dojíždějících zaměstnaných se základním vzděláním. Jaderná elektrárna logicky vyžaduje kvalifikovanou a vzdělanou pracovní sílu.

Největší část dojíždějících do vybraných osmnácti center připadá (stejně jako v kraji) na průmysl. Jeho podíl však byl v roce 2001 o něco nižší a činil 41,2 % (o 2,9 bodu méně než za kraj). Stavebnictví se na počtu dojíždějících podílelo 10,2 % (o 1,7 bodu nad úrovní kraje), obchod 7,9 % (o 1,4 bodu více), doprava a telekomunikace 7,0 % (o 1,3 bodu více než v kraji) a odvětví školství, zdravotnictví, sociální činnosti 10,0 % (o 0,8 bodu více).


Mezi jednotlivými centry existují samozřejmě značné rozdíly. Tak průmysl měl jednoznačně nejvyšší podíl ve Velké Bíteši, kde představoval téměř dvě třetiny všech dojíždějících, jen o něco nižší zastoupení měl ve Světlé nad Sázavou, naopak nejmenší podíl měl v Náměšti nad Oslavou. Stavebnictví mělo mezi dojíždějícími největší váhu v Třebíči, nadprůměrně zastoupeno bylo i Pelhřimově a Třešti, nejmenší díl na toto odvětví připadal opět v Náměšti. Podíl obchodu výrazně vynikal u dvou center: Humpolce a Moravských Budějovic, na opačném konci pomyslného žebříčku stanuly Světlá nad Sázavou a Nové Město na Moravě. Doprava a telekomunikace se na dojížďce nejvíce podílely v Havlíčkově Brodě, nejméně v Třešti a opět v Novém Městě na Moravě. U tohoto centra byl naopak zjištěn zdaleka nejvyšší podíl odvětví školství, zdravotnictví, sociální činnosti (31,2 %), za ním byla Třešť s pouhými 14,0 %. Evidentně se tak projevuje vliv dojížďky do novoměstské nemocnice. Nejnižší podíl na dojížďce mělo toto odvětví ve Velké Bíteši a Žďáru nad Sázavou.

Podíl denní dojížďky byl v roce 2001 za centra o něco nižší než za kraj celkem, činil 85,8 %, což bylo o 1,7 procentního bodu méně než v kraji. Význam denní dojížďky v jednotlivých centrech je ovšem značně rozdílný. Nejnižší podíl osob dojíždějících denně za prací byl zjištěn v Náměšti nad Oslavou (67,0 %), kde se zřejmě projevil specifický vliv nedaleké vojenské základny. Méně než osmdesát procent zaměstnaných dojíždělo denně ještě do Jihlavy (79,3 %). V krajském městě byl tento nízký podíl patrně ovlivněn vyšším podílem osob, které dojížděly ze vzdálenějších míst a v Jihlavě byly přechodně ubytovány.

Ve většině center dojížďky se podíl osob dojíždějících denně pohyboval mezi osmdesáti a devadesáti procenty, vyšší než devadesátiprocentní byl v pěti centrech, vůbec nejvyšší byl v Moravských Budějovicích, kde dosáhl 94,6 %, o něco menší byl v Bystřici nad Pernštejnem (92,6 %).

Do center dojížďky zaměstnaní dojíždějí častěji z větších vzdáleností a delší dobu než do ostatních sídel. Dokládá to složení dojíždějících podle času stráveného na cestě. Podíl nejkratšího časového intervalu (do 14 minut) činil v osmnácti centrech dojížďky 13,1 %, což bylo o 6,8 bodu méně než za kraj celkem. Podíl rozmezí 15 – 29 minut představoval v centrech 41,1 % (o 0,1 bodu více než v kraji), 30 – 59 minut dojíždělo do center 40,7 % osob (o 5,8 bodu více) a 60 a více minut 4,9 % (o 0,9 bodu víc než v kraji). Dá se tedy říci, že o co méně bylo v centrech dojížďky dojíždějících do 14 minut, o to více bylo osob, které dojížděly půl hodiny a více.

To platilo zejména pro velká města, zvláště někdejší okresní města. Vůbec nejnižší podíl dojíždějících do 14 minut byl zjištěn v Jihlavě (7,3 %), za ní byla Třebíč s 9,6 % a Havlíčkův Brod (10,0 %). Naopak více než čtvrtina dojíždějících připadala na tento interval v Pacově (27,2 %), výrazně zastoupen byl též v Telči, Náměšti nad Oslavou, Třešti. Polovině dojíždějících se blížil podíl časového intervalu 15 – 29 minut ve Velké Bíteši (48,5 %), jen o něco nižší byl v Humpolci a Chotěboři. Zdaleka nejnižší byl naopak v Jihlavě (necelá třetina). V krajském městě byl naproti tomu zaznamenán nejvyšší podíl osob, které na cestě strávily 30 – 59 minut a hodinu a více (51,6 % a 7,9 %).


U použitých dopravních prostředků je ve srovnání s krajem celkem u center dojížďky možno pozorovat poněkud vyšší zastoupení hromadných dopravních prostředků a o něco nižší podíl individuální dopravy. Zřejmě se tak projevovala lepší dopravní obslužnost větších center.

Ve srovnání s údaji za kraj se u center dojížďky projevoval o něco vyšší podíl dojíždějících za prací autobusem, který u nich činil 38,8 % (absolutně 20 212) a byl o 1,7 bodu vyšší. Vůbec nejvyšší byl podíl dojíždějících autobusem u Žďáru nad Sázavou (49,7 %), následovaný Třeští (47,1 %) a Velkým Meziříčím (46,5 %). Mezi centry, kde měl tento dopravní prostředek nejmenší váhu, nacházíme Světlou nad Sázavou (28,0 %), Jihlavu (28,2 %), Náměšť nad Oslavou, Telč.

Ještě výraznější rozdíl existoval u osob, které do center dojížďky cestovaly vlakem. Tento údaj byl oproti kraji o 3,4 bodu vyšší (činil 8,5 %, absolutně 4 421 zaměstnaných). Hlavní vliv tu zřejmě měla některá dojížďková centra s výhodným vlakovým spojením (zatímco většina venkova je závislá především na autobusové a automobilové dopravě). Zvláště to platí o Světlé nad Sázavou, kde činil podíl dojíždějících vlakem celých 17,7 %, a o Havlíčkově Brodě (12,6 %). Dosti významnou úlohu hrál tento dopravní prostředek i v Ledči nad Sázavou, Telči, Třebíči, Žďáru nad Sázavou. Naopak ve srovnání s ostatními centry dojížďky měla vlaková doprava malý význam ve Velké Bíteši, Humpolci, Bystřici nad Pernštejnem, Pelhřimově, Velkém Meziříčí, ale i v krajském městě, kde nepochybně svou roli hraje nevýhodné umístění vlakového nádraží.


Podíl individuální dojížďky automobily do vybraných center dojížďky byl, jak už bylo naznačeno, ve srovnání s krajem celkem o něco nižší. Absolutně do těchto center dojíždělo automobilem 16 033 osob, z toho více jako řidič (23,8 % řidič, 6,9 % jako spolucestující). Nejvyšší podíl řidičů automobilů na celkovém počtu dojíždějících byl zjištěn v Humpolci (31,1 %), za ním následovala Náměšť nad Oslavou a Ledeč nad Sázavou. Naopak nejmenší váhu měl tento dopravní prostředek ve Žďáru nad Sázavou (18,0 %) a Havlíčkově Brodě (18,5 %). U prvně jmenovaného města byl zjištěn zdaleka nejvyšší podíl autobusové dopravy u druhého pak měla velmi značný význam dojížďka vlakem. Osobní automobily jsou patrně nejdůkladněji „vytěžovány“ při dojížďce do Velké Bíteše, kde spolucestující v automobilu tvořili plných 10,5 % dojíždějících.

Městská hromadná doprava, ať už samostatně či v kombinaci, vcelku logicky hrála nejpřednější roli v obou největších městech kraje, zejména v Jihlavě a v menší míře i v Třebíči. V případě krajského města činil podíl městské hromadné dopravy (včetně kombinací s autobusem či vlakem) 11,3 % všech dojíždějících, u Třebíče to byla rovná čtyři procenta.

Podíl ostatních kombinací dopravních prostředků měl v centrech dojížďky dosti rozdílnou váhu, od 2,9 % v Třebíči až po 14,6 % v Telči. Na kole se za prací dojíždělo nejčastěji do Moravských Budějovic (3,2 %) a do Telče (2,9 % dojíždějících).

Ve vybraných osmnácti centrech dojížďky samozřejmě v roce 2001 výrazně převažovali dojíždějící nad vyjíždějícími (52 143 dojíždějících, 26 959 vyjíždějících), výsledné saldo dojížďky tudíž bylo kladné ve výši 25 184 osob. U mužů na 31 392 dojíždějících připadalo 18 118 vyjíždějících, dojížďkové saldo tak u nich činilo 13 274 osob. A na 20 751 dojíždějících žen připadalo 8 841 žen vyjíždějících, což představovalo saldo dojížďky 11 910 osob. Ženy se tak na celkovém saldu dojížďky ve vybraných centrech podílely 47,3 %, když u dojíždějících činil jejich podíl 39,8 % a u vyjíždějících 32,8 %.

Většina center dojížďky má ovšem kladné saldo dojížďky, v kraji však v roce 2001 existovaly tři výjimky. Šlo o Bystřici nad Pernštejnem, Pacov a Třešť. V případě Bystřice nad Pernštejnem a Třeště bylo záporné saldo u mužů i žen, u Pacova bylo záporné saldo zjištěno pouze u mužů, u žen naopak počet dojíždějících převažoval nad vyjíždějícími. Vyjíždějící muži převažovali nad dojíždějícími i u dvou center s jinak celkově kladnou bilancí dojížďky. Konkrétně se jednalo o Nové Město na Moravě a Třebíč. V Novém Městě na Moravě bylo celkové saldo dojížďky 209 osob, u mužů však bylo záporné (- 133) a u žen kladné ve výši 342 osob. V Třebíči byl rozdíl mezi oběma pohlavími ještě výraznější. Celkové saldo činilo 1 189 osob, u mužů počet vyjíždějících přesahoval dojíždějící o 269, ovšem u žen bylo zaznamenáno kladné saldo 1 458 osob. Můžeme se domnívat, že v Novém Městě na Moravě snad působil vliv tamní nemocnice a dojížďka většího počtu středního zdravotního personálu (převážně žen). V Třebíči pak zřejmě nebyla bez vlivu dojížďka na Jadernou elektrárnu v Dukovanech – z 1 643 osob, které k datu sčítání dojížděly z Třebíče do Dukovan, bylo pouze 181 žen.


Dá se říci, že v mezidobí mezi oběma posledními sčítáními lidu se v kraji Vysočina význam center dojížďky jako celku posílil. Počet dojíždějících do nich byl v roce 2001 ve srovnání s rokem 1991 vyšší o 7,4 %, vyjíždějících za stejné období přibylo jen 3,5 %. Saldo dojížďky do vybraných osmnácti center se zvýšilo o 11,8 %. Ovšem toto podtržení významu center bylo do určité míry relativní, protože počet obsazených pracovních míst v nich za devadesátá léta poklesl o 13,4 %. Určitý vliv samozřejmě měly některé metodické změny, rozhodující roli však sehrál růst nezaměstnanosti. V tomto směru však na tom ještě hůře byl venkov a menší města, kde úbytek pracovních příležitostí byl ještě citelnější.

Vývoj v jednotlivých centrech dojížďky byl často velice rozdílný. V krajském městě, kde se mezi roky 1991 a 2001 počet dojíždějících zvýšil a vyjíždějících dokonce mírně ubylo, se saldo dojížďky zvýšilo o 60,5 %. V Jihlavě se též výrazně zvýšil počet obsazených pracovních míst na 1 000 zaměstnaných osob bydlících v místě (o 160 zaměstnaných, tj. o 13,3 %). Výrazně se saldo dojížďky zvýšilo též v Novém Městě na Moravě, kde se ze záporného změnilo na kladné, dále ve Velké Bíteši a Velkém Meziříčí. Naopak snížilo se v Havlíčkově Brodě, kde však přesto zůstalo druhé nejvyšší v kraji, ještě výrazněji v Třebíči, i v Moravských Budějovicích a v Třešti, kde se z kladného změnilo na záporné.


Zveřejněno dne: 31.12.2004
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.