15. LESNICTVÍ


Lesnictví - metodika

Lesnictví - metodika


Do odvětví lesnictví se zařazují všechny organizační jednotky, jejichž činnost spočívá v zakládání, obnově a ochraně lesa, v těžbě dřeva a chovu a ochraně lesní zvěře v souvislosti s lesním provozem. Roční výkaz ČSÚ předkládají ekonomické subjekty zapsané do obchodního rejstříku s počtem zaměstnanců 20 a více osob s převažující činností lesnictví (oddíl 02 OKEČ) a dále ekonomické subjekty hospodařící na lesních pozemcích s rozlohou 200 a více ha.

Základní údaje byly získány ze statistického výkazu ČSÚ a podle rozlohy lesní půdy s využitím dat celní statistiky a odběratelských organizací dopočteny na úroveň celé České republiky. Navíc jsou v této kapitole zařazeny údaje za myslivost (skupina 01.5 OKEČ).



Poznámky k tabulkám


Tab. 15-1. Základní ukazatele v lesnictví

Metodické vysvětlivky ukazatelů jsou uvedeny v kapitole 10. Trh práce a 16A. Průmysl.


Tab. 15-2. Vlastnictví lesů

Pro účely prezentace vlastnictví lesů ve statistické ročence bylo zvoleno třídění podle typu podniků spravujících lesy:

Do státních lesů byly zahrnuty Lesy ČR s. p., lesy ostatních ministerstev, lesy národních parků a školní lesní podniky.

Do lesů měst a obcí byly zahrnuty všechny lesy měst a obcí bez ohledu na způsob obhospodařování.

Do soukromých lesů byly zahrnuty lesy fyzických osob.

Do ostatních lesů byly zahrnuty lesy lesních družstev a singulárních společností.


Tab. 15-3. Kategorizace lesů

Do lesů hospodářských patří pozemky s lesními porosty, jejichž převažující funkcí je produkce dřeva.

Do lesů ochranných se zařazují lesy na mimořádně nepříznivých stanovištích (např. sutě, prudké svahy, strže, rašeliniště, výsypky), dále vysokohorské lesy pod hranicí stromové vegetace chránící níže položené lesy, lesy na exponovaných hřebenech a lesy v klečovém lesním vegetačním stupni.

Lesy zvláštního určení slouží k jiným účelům než je produkce dřeva. Patří sem lesy národních parků a národních přírodních rezervací, lesy v pásmech hygienické ochrany vodních zdrojů I. stupně a v ochranných pásmech zdrojů přírodních léčivých a stolních minerálních vod. Patří sem i lesy lázeňské, lesy příměstské (rekreační), lesy lesnických výzkumných ústavů a škol, lesy se zvýšenou funkcí půdoochrannou, vodoochrannou, klimatickou nebo krajinotvornou, lesy v uznaných oborách a bažantnicích a lesy potřebné pro zachování biologické různorodosti.


Tab. 15-4. až 15-6. a 15-8. Plochy dřevin, zalesňování podle druhů dřevin a spotřeba sazenic, bilance půdy určené k zalesňování

Zalesňováním se rozumí objem uskutečněného zalesnění provedeného uměle (vč. založených plantáží), tj. výsevem a výsadbou lesa (bez plochy přirozené obnovy lesa). Patří sem jednak plochy poprvé zalesněné, jednak vylepšování a doplňování lesních kultur a náletů, přepočtené na plochu plného zalesnění.


Tab. 15-9. a 15-10. Těžba dřeva a dodávky dříví

Těžba dřeva zahrnuje odměrnou hmotu hroubí i nehroubí v m3 bez kůry, která byla přijata jako hotový sortiment nebo jako surový kmen, a těžbu v tzv. samovýrobě. Hmota se započítává bez ohledu na to, ze kterých pěstebních nebo těžebních zásahů byla získána, vč. těžby nahodilé.

Samovýrobou rozumíme těžbu dřeva ponechaného tomu, kdo dřevo vytěží zcela, nebo zčásti, za stanovenou úplatu, popř. i zdarma. Samovýroba slouží pro zásobování obyvatelstva především palivovým dřívím a provádí se v souladu se směrnicemi a pokyny pro povolování těchto těžeb.

Dodávky dříví zahrnují hmotu hroubí a nehroubí dodanou pro tuzemské i zahraniční odběratele a pro vlastní spotřebu, bez ohledu na místo dodávky.




Údaje uváděné v tabulkách jsou srovnatelné s údaji publikovanými ve statistických ročenkách minulých let.

* * *


Podrobnější údaje jsou uvedeny v pravidelné publikaci ČSÚ „Lesnictví a myslivost 2004“, vydávané podle Edičního plánu 2005 v tematické skupině 2 - ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, ZEMĚDĚLSTVÍ, v podskupině 22 – Lesnictví, v květnu 2005.

Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.