16. PRŮMYSL A ENERGETIKA


Energetika - metodika B

Energetika - metodika B

B. ENERGETIKA

           Zjišťování o těžbě, výrobě, zásobách a spotřebě paliv a energií bylo prováděno statistickými výkazy vyčerpávající metodou. Údaje o zahraničním obchodě (dovoz a vývoz) s palivy a energií byly ještě doplněny údaji z celní statistiky.

Poznámky k tabulkám

Tab. 16-13. a 16-14. Energetická bilance

           Energetická bilance je zpracována podle metodiky používané v Českém statistickém úřadě.

           Domácí přírodní zdroje - uvádí se těžba prvotních zdrojů paliv na úrovni odbytové těžby po prvotní úpravě, elektřina z vodních sil měřená na svorkách generátorů, teplo vyrobené v jaderných elektrárnách pro výrobu elektřiny a pro rozvod, teplo v exotermických chemických reakcích, které je dále využité (např. teplo vznikající při výrobě kyseliny sírové).

           Dovoz obsahuje dovoz všech druhů paliv a energie i ve formě meziproduktů uskutečněný podle platných předpisů o celním řízení, zahrnuje údaje podniků konfrontované s údaji celní statistiky. Nezahrnují se tranzitní dodávky paliv a energie. Obdobně je vykazován vývoz.

           Čerpání ze zásob (snížení zásob) zvyšuje disponibilní zdroje a je proto označeno (+), doplnění zásob (zvýšení zásob) omezuje tyto zdroje a je označeno (-).

           Jiné zdroje (+), jiné úbytky (-) představují ostatní evidované přírůstky nebo úbytky zdrojů, např. využité černouhelné kaly, čerpání nebo doplnění zásob polotovarů kapalných paliv.

           Hrubá spotřeba primárních energetických zdrojů se rovná součtu přírodních zdrojů, dovozu, množství čerpanému ze zásob a z jiných zdrojů sníženému o vývoz, množství dodané na zásoby a jiný úbytek.

           Neenergetické látky jsou produkty, pocházející přímo z neenergetických pochodů zušlechťování paliv, určené svou povahou k účelům jiným než energetickým (vyskytují se při vysokotepelné karbonizaci uhlí v koksovnách, tlakovém zplyňování a při výrobě kapalných paliv).

           Bilanční rozdíly vznikají v důsledku časového posunu mezi evidencí výrobce a obchodními organizacemi a spotřebitelem. V údajích vyjádřených v energetickém ekvivalentu vznikají rozdíly i odchylným vykázáním výhřevnosti zejména tuhých paliv výrobcem (dodavatelem) a spotřebitelem.

           Konečná spotřeba je spotřeba paliv a energie zachycená před vstupem do spotřebičů, ve kterých se využije pro finální užitný efekt, nikoli pro výrobu jiné energie (s výjimkou druhotných energetických zdrojů).

           Velkoodběr – odběr nad 60 001 m3 ročně.

           Maloodběr – odběr do 60 000 m3 ročně mimo domácnosti.






Tab. 16-15. Energetická náročnost vybraných výrobků

           Energetická náročnost vybraných výrobků je definována jako podíl konečné spotřeby paliv a energie v energetických jednotkách (GJ) a vyrobeného množství výrobků v naturálních jednotkách (tuna, m3 atd.).

Tab. 16-16. Bilance energetických procesů

           Energetické procesy jsou produktivní činnosti, jejichž výsledkem je zvýšení užitné hodnoty energetických látek, které jimi procházejí. Za energetické procesy se v energetické bilanci považují jen takové procesy, ve kterých se bilanční formou kvantifikují na jedné straně vsázka do procesu a na straně druhé výtěžky z procesu a ztráty na vsázce. V těchto procesech dochází také zpravidla k podstatným změnám vsazených paliv a energie v souvislosti se zvyšováním jejich užitné hodnoty. Do výroby tepla (výtěžky celkem) se započítává pouze teplo vyrobené z paliv a nikoliv druhotné teplo. V tabulce 16-13. Celková energetická bilance se naopak zahrnuje do výroby tepla veškeré teplo, tedy i druhotné, což ovlivňuje výpočet ztrát při výrobě tepla.

Tab. 16-18. až 16-20. Bilance zemního plynu, černého uhlí a koksu, hnědého uhlí lignitu a briket

           Bilance jsou součástí energetické bilance a jsou vypracovány podle stejné metodiky. Bilance plynu je zpracována jednak v tepelných jednotkách, jednak v jednotkách naturálních.

           Konečná spotřeba zahrnuje velkoodběr, maloodběr, spotřebu domácností a zráty.

Tab. 16-21. a 16-22. Spotřeba kapalných, tuhých a plynných paliv a elektrické energie podle odvětví OKEČ

           Spotřeba kapalných, tuhých a plynných paliv - spotřeba jednotlivých druhů paliv v energetických jednotkách, tj. výrobní i nevýrobní spotřeba vč. vsázkové a provozovací spotřeby v procesech výroby elektřiny a tepla a v procesech zušlechťování paliv; u nafty a benzinu vč. závodové dopravy.

           Spotřeba elektrické energie - vč. vlastní spotřeby na výrobu elektrické energie.

Tab. 16-23. Energetická bilance rafinérského zpracování ropy

           Tato energetická bilance je zpracována podle mezinárodní metodiky pro OECD/IEA/EU/Eurostat:

           Domácí produkce a ostatní zdroje (těžba, nákup) - veškerá produkce na území státu. Rovněž se zde uvádí množství aditiv/oxigenátů a ostatních uhlovodíků dodávaných do rafinérií z jiných sektorů průmyslu.

           Zpětné toky z petrochemického průmyslu do rafinérií - dodávky obvykle vedlejších poloproduktů z petrochemického zpracování do rafinérií k dalšímu zpracování nebo mísení.

           Převedené produkty (reklasifikované) - uvádí se množství ropných produktů, které se reklasifikují na suroviny (nástřiky) pro další zpracování v rafinériích.

           Dovoz (vstupy) - obsahuje množství zboží přecházející státní územní hranici bez ohledu na to, zda bylo celně odbaveno či nikoliv. Týká se to i zboží směřujícího do celního skladu příp. celního pásma. Dovoz surové ropy a aditiv se vykazuje jako zboží dodané ze země původu. Dovoz rafinérských poloproduktů a ostatních uhlovodíků se vykazuje jako zboží dodané ze země obchodní. V případě vývozu se u obou zmíněných skupin zboží vykazuje země určení. Údaje jsou konfrontovány s údaji příslušné celní statistiky vedené Generálním ředitelstvím cel.

           Přímé užití surovin - množství, které je použito přímo bez zpracování v rafinériích např. množství surové ropy použité jako palivo pro výrobu elektrické energie, tepla apod.

           Změna zásob - snížení zásob zvyšuje disponibilní zdroje a je proto označeno (+), zvýšení zásob omezuje tyto zdroje a je označeno (-).

           Rafinérský vstup (vypočtený) - vypočítané množství ropy, rafinérských poloproduktů a produktů, které vstoupilo do rafinérského procesu. Definuje se takto: domácí produkce (těžba) + zpětné toky z petrochemického průmyslu do rafinérií + převedené produkty (reklasifikované) + dovoz - vývoz - přímé užití surovin + změna zásob.

           Statistický rozdíl - rozdíl mezi vypočteným a skutečným rafinérským vstupem. Tento rozdíl se může vyskytnout z různých důvodů např. zaokrouhlováním, přepočítáváním m3 na t, stlačením v ropovodech apod.

           Rafinérský vstup (skutečný) - skutečné množství ropy, rafinérských poloproduktů a produktů, které vstoupilo do rafinérského procesu.

           Rafinérské ztráty - rozdíl mezi rafinérským vstupem (skutečným) a rafinérských výstupem.

           Rafinérský výstup - celková produkce základních rafinérských produktů v tuzemských rafinériích.

           Dovoz (výstupy) - viz Dovoz (vstupy). Dovoz rafinérských produktů se vykazuje jako zboží dodané ze země obchodní. V případě vývozu rafinérských produktů se vykazuje země určení. Údaje jsou konfrontovány s údaji příslušné celní statistiky vedené Generálním ředitelstvím cel.

           Jiné zdroje (+), jiné úbytky (-) - představují ostatní evidované přírůstky nebo úbytky zdrojů, např. rafinérské palivo (-), převody poloproduktů (míchání) (-,+), převedené produkty (-,+).

           Hrubé tuzemské dodávky - dodávky základních rafinérských produktů na vnitrozemský trh.

           Automobilové benziny - zahrnují bezolovnatý a olovnatý automobilový benzín.

           Petroleje - zahrnují letecký petrolej a ostatní petroleje.

           Motorová nafta a plynové oleje - ukazatel zahrnuje motorovou naftu pro pohon a plynové oleje pro topné účely, chemické zpracování, specifické zpracování apod.

           Topné oleje - zahrnují topné oleje nízkosirné (<1 % S) a vysokosirné (>1% S).

           Ostatní - zahrnuje kapalný ropný plyn (PB-LPG) primární benzín, letecký benzín, lakový a technický benzín, maziva, asfalty, parafíny a vosky, ropný koks a ostatní výrobky.









Tab. 16-24. Výroba elektrické energie a tepla z obnovitelných zdrojů energie a z odpadů

           Vodní elektrárny - výroba elektrické energie ve vodních elektrárnách je současně zařazena do tabulky 16-17. z důvodu metodického včlenění do celkové energetické bilance České republiky. Svoji povahou však patří do obnovitelných zdrojů energie. Výroba se zajišťuje převážně ve velkých a malých průtočných elektrárnách (využitím kinetické energie vody) a v přečerpávacích elektrárnách (využitím potenciální energie vody).

           Větrné elektrárny vyrábějí elektrickou energii využitím kinetické energie větru.

           Pevná biomasa je tuhá energeticky využitelná část organických (živočišných a rostlinných) odpadů a obnovitelné biomasy (rychle rostoucích rostlin a dřevin).

           Průmyslové odpady jsou převážně tuhé a kapalné anorganické i organické nerecyklovatelné přímo spalované technologické odpady.

           Komunální (městské) odpady jsou převážně tuhé netříděné (nerecyklovatelné) městské, přímo spalované odpady.

           Bioplyn je směs metanu a oxidu uhličitého vzniklá anaerobní (bez přístupu vzduchu) fermentací biomasy, dělící se v zásadě na skládkový bioplyn, splaškový (z čističek odpadních vod) bioplyn a ostatní, tj. např. vzniklý fermentací odpadů z potravinářských provozů (jatek, pivovarů apod.).

           Využívání ostatních druhů energie (např. geotermální či solární) je v ČR v současnosti ve stadiu ověřování technologií a zatím není statisticky významné.




ENERGO 2004 - Spotřeba paliv a energie v domácnostech v roce 2003

           Jednorázové výběrové zjišťování spotřeby paliv a energie v cca 1 % (40 000) domácností ČR za rok 2003 „ENERGO 2004“ realizované v roce 2004, navázalo metodicky na pilotní šetření EUROSTATU v 10 kandidátských zemích EU provedené u nás v roce 1997. Nově byl zařazen dotazník pro zjištění využívání obnovitelných zdrojů energie v domácnostech. Výsledky zjišťování budou použity jako komplexní podklady pro upřesnění energetické bilance ČR v sektoru domácností a pro projekty EU zaměřené na podporu zefektivnění energetického hospodářství domácností.

Tab. 16-25. ENERGO 2004 - Charakteristiky šetřených bytů v roce 2003

           Prezentované základní charakteristiky zjišťovaných bytů byly zpracovány v členění podle městské/venkovské lokality a za ČR.

Tab. 16-26. ENERGO 2004 - Průměrná roční energetická spotřeba na byt podle krajů v roce 2003

           V tabulce jsou uvedeny hodnoty průměrné celkové roční energetické spotřeby (která kryje všechny účely užití) na jeden byt, a pro byty v městských a venkovských lokalitách včetně zemědělské a podnikatelské činnosti. V pravé části tabulky jsou uvedeny hodnoty pro byty bez této činnosti.

Tab. 16-27. ENERGO 2004 - Průměrné roční náklady na spotřebovaná paliva a energie v bytech podle krajů v roce 2003

           Ve shodném členění lokalit a krajů jsou v tabulce uvedeny celkové průměrné roční náklady na spotřebovaná paliva a energie vztažené jednak na jeden byt, jednak na 1 m2 vytápěné plochy bytu, které jsou ovlivněny řadou faktorů a to především velikostí bytů (vliv podílu menších bytů v městských lokalitách a větších bytů situovaných ve venkovských lokalitách), úrovní cen elektřiny, zemního plynu a dodávkového tepla. Dále pak (zateplení domů, měřiče spotřeby tepla a TUV, vybavenost bytů energetickými spotřebiči, ve venkovských lokalitách vytápěné bazény a zimní zahrady atd.).

           Údaje v tabulkách jsou plně srovnatelné s údaji publikovanými ve statistických ročenkách minulých let. Nově jsou uvedeny výsledky jednorázového výběrového zjišťování „Energo 2004“


* * *

           Podrobnější údaje o energetické bilanci je možné získat z publikací ČSÚ vydávaných podle Edičního plánu na rok 2005 v tematické skupině 8-PRŮMYSL , STAVEBNICTVÍ, podskupině 81 - Energetika:

  • „Spotřeba paliv a energie v ČR“ – srpen 2005
  • „Energetika“ – srpen 2005
  • „Bilance energetických pochodů zušlechťování paliv“ – červenec 2005
  • „Energetická náročnost výroby vybraných výrobků (1991 - 2004)“ - září 2005
  • „Ropa a ropné produkty“ – měsíčně 60. kalendářní den
  • „Energetické bilance 2001až 2003 – únor 2005
  • „Spotřeba energie v domácnostech ČR v roce 2003“ – leden. 2005

Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.